Podobnie cewnikowanie serca wykonano u 64 procent mężczyzn, u których występowała dławica piersiowa, ale tylko u 44 procent kobiet iu 15 procent mężczyzn bez dławicy, ale tylko u 6 procent kobiet (p <0,001 dla obu). Wielokrotna analiza regresji logistycznej wykazała, że płeć była związana z użyciem cewnikowania serca i operacji pomostowania niezależnie od innych zmiennych klinicznych. Po skontrolowaniu innych istotnych zmiennych wymienionych w Tabeli 4, okazało się, że mężczyźni dwukrotnie częściej niż kobiety poddawali się cewnikowaniu serca i operacjom obejścia (Tabela 4). Jednak u kobiet, które przeszły cewnikowanie serca, różnice związane z płcią związane z operacją były mniej widoczne: u pacjentów, którzy mieli cewnikowanie przed zawałem, u 46 procent mężczyzn i 38 procent kobiet przeprowadzono operację obejścia (P nieistotne). Tabela 5. Tabela 5. Kurs przed hospitalizacją przed Randomizacją w badaniu SAVE. * Tabela 6. Tabela 6. Powody wykluczenia pacjentów w innym przypadku kwalifikujące się do badania SAVE, według płci. * Prezentacja zawału w indeksie była podobna dla mężczyźni i kobiety, oboje płci mieli podobny przebieg w szpitalu i byli równie podatni na cewnikowanie serca i rewaskularyzację po zawale w indeksie (Tabela 5). Jednakże, aby kwalifikować się do randomizacji w badaniu SAVE, pacjenci musieli przejść cewnikowanie serca i rewaskularyzację, jeśli mieli objawy lub oznaki niedokrwienia mięśnia sercowego po przebytym zawale. Aby ustalić, czy te wymagania mogły wpłynąć na wybór pacjentów do tej analizy, zbadaliśmy, czy mężczyźni i kobiety, którzy w inny sposób byli uprawnieni do badania, zostali różnie wykluczeni z powodu niepowodzenia poddania się wskazanej czynności serca w obecności objawów przedmiotowych i podmiotowych zawału mięśnia sercowego niedokrwienie. Było 262 takich pacjentów; zgłoszono płeć 241 osób. Dwadzieścia procent wykluczonych pacjentów stanowiły kobiety, co stanowi odsetek podobny do losowej populacji badanej. Kobiety były jednak wykluczone z różnych powodów niż mężczyźni (P <0,05); wśród pacjentów, u których wystąpiło kliniczne niedokrwienie po zawale, kobiety były dwukrotnie bardziej narażone na wykluczenie mężczyzn, ponieważ nie wykonano cewnikowania (42 vs 21 procent). Jednak gdy kobieta została poddana cewnikowaniu i rewaskularyzacji, zalecono jej poddanie się operacji wieńcowej (Tabela 6).
Dyskusja
Badanie to pokazuje, że kobiety z chorobą niedokrwienną serca rzadziej cewnikują serca i operację pomostowania wieńcowego niż mężczyźni. Różnica między tymi dwiema grupami była oczywista, chociaż kobiety wykazywały objawy niedokrwienia mięśnia sercowego równie często jak mężczyźni i zgłaszały znacznie większą niepełnosprawność z powodu swoich objawów. Tego odkrycia nie można wytłumaczyć różnicami w czynnikach ryzyka choroby wieńcowej lub leków sercowo-naczyniowych, które mogą prowadzić lekarzy do mniej agresywnego podejścia. Nawet po kontroli wszystkich zmiennych klinicznych, w tym nasilenia i czasu trwania objawów dławicowych, stwierdziliśmy, że mężczyźni dwukrotnie częściej niż kobiety poddawali się zabiegowi kardiochirurgicznemu.
Dwa wcześniejsze badania sugerują, że lekarze rzadziej zalecają stosowanie procedur kardiologicznych u kobiet niż u mężczyzn
[przypisy: jak zaszczepić storczyka, olx trzebnica, szkoły rodzenia ]
Comments are closed.
[..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: Medycyna estetyczna Kielce[…]
Moja Mama miała tętniaka
[..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: opryszczka[…]
Skoro to jest cech genetyczna i do tego zanik produkcji laktazy
[..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: chlorella[…]
Zawiera wsobie nie tylko wapń ale także witamine d